تشکیل جامعه ایده‌آل منوط به اخلاق‌مداری است
51 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام محمدرضا حاتمی، کارشناس علم اخلاق در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در کرمان با اشاره به جایگاه اساسی اخلاق در سبک زندگی اسلامی عنوان کرد: برای نمایان کردن جایگاه اخلاق در سبک زندگی انسان، ابتدا باید به تعریف زندگی و هدف از آن پرداخت تا ضرورت اخلاق مداری روشن شود.


وی در ادامه با معرفی تعریف های متعددی از زندگی افزود: برخی افراد زندگی را فقط در دنیا و مرگ را پایان وجود انسان می دانند که در این صورت اخلاق مداری چندان برای آنان اهمیتی ندارد و به هر قیمتی قصد دارند برای زنده ماندن زندگی کنند.


حجت الاسلام حاتمی با اشاره به تعریف اسلام از ماهیت زندگی انسانی، اظهار داشت: اسلام باور دارد که انسان در دنیا به هدف سعادت در سرای آخرت باید زندگی کرده زیرا حقیقت انسان که نفس او است به جهان جاویدان آخرت وابسته است.


وی با اشاره به تعلق نفس آدمی به زندگی جاودانی، عنوان کرد: اخلاق مداری نفس انسان را ساخته و آن را آماده پذیرش زندگی ابدی در بهشت می کند.


این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به عقیده اسلام پیرامون تعاریف گوناگون از زندگی، تأکید کرد: اگر مقوله زندگی را از نظر اسلام به درختی تشبیه کنیم ریشه این درخت اعتقادات فرد مسلمان بوده و اخلاق مداری ساقه آن و همچنین احکام شرعی شاخ و برگ آن است.


وی با اشاره به اعتقاد بسیاری مبنی بر عدم وجود معاد، تصریح کرد: اگر افرادی هم معتقد به معاد و سرای آخرت نباشند خود را ملزم به رعایت اخلاق می سازند و اخلاق بدون دین کاربردی دنیایی دارد.


حجت الاسلام حاتمی اظهار داشت: اخلاق مداری دارای ابعاد فردی و اجتماعی است و این که پسندیدن هر چیزی که برای نفس خود قائل هستیم برای دیگران نیز بپسندیم.